בת מצווה – מה זה אומר?

הילדה הגיעה לגיל בת מצווה – מה זה אומר? נכון, צריך לחגוג את האירוע ולקנות לה מתנה, לארגן לה מסיבה לכיתה ואולי לעשות לה בוק ומה עם טיול לחו"ל, גם זה ברשימה?… לפני שאתם מתחילים במחול השדים הזה, תנשמו עמוק ותחשבו על הגיל הזה 12 . היא עדיין ילדה אבל כבר גם קצת אישה, היא עדיין תמימה אבל כבר יותר מבינה, היא עדיין צעירה אבל מתבגרת.

כשנה לפני מועד הגעתה לגיל בת מצווה – זה מתחיל. המחשבות על האירוע, על איך נחגוג לה ומה נקנה לה, וגם אם זה לא ממש מגיע לנו ההורים, אל דאגה היא זוכרת זאת היטב. וכך זה מתחיל, הרעיונות שלה (היקרים יותר) לחגיגה והרעיונות שלכם (הזולים יותר), הבקשות שלה והנימוקים שלכם, האורחים שלה והמוזמנים שלכם…

אז לפני שאתם 'שוקעים' בהכנות ובמטלות, קחו פסק זמן ביחד עם ילדת הבת מצווה ותחשבו על משמעות החגיגה הזו בעיניכם. מה היא מציינת עבורכם? מדוע היא חשובה לה? מה הדבר שהכי חשוב לכם שהיא 'תיקח' איתה מחגיגת הבת מצווה ומה היא רוצה? נקודת ציון בת מצווה היא נקודה חשובה בחיי נערה וכדאי לצקת משמעות אמיתית לחווית החגיגה.

אתם מוזמנים להשתתף במסע התבגרות חוויתי ומשמעותי לכל הנערות אשר חוגגות בת מצווה ולנערים החוגגים בר מצווה, במסע נגלה ונעמיק בערכים החשובים של חיינו ונבחן אותם במשימות מאתגרות ושונות.

בת מצווה – מה החלק של ההורים בשלב ההתבגרות הזה?

ילדים בגלאי ההתבגרות מתמודדים עם הרבה נושאים חברתיים לרבות קנאה, שליטה, מעמדות ומיניות. הבית הוא עוד זירת התמודדות טבעית עבורם, שם הם אמורים לחוש נוח ושלווים.

סביב גיל מצוות מתחילים גם החיכוכים עם ההורים, ילדת המצוות מתחילה את שלב ההתבגרות ומנסה ל'בעוט' וההורים מתקשים לקבל את השינוי שחל בה.

הכשל התקשורתי שנוצר, הוא לא הכרחי. כהורים בוגרים אנחנו יכולים להשפיע ולשנות, איך?

–          עדכנו אותה שאתם מודעים לשינויים שהיא מתמודדת איתם כנערה מתבגרת,

–          הסבירו לה שגם אנו ההורים מתמודדים עם אותם לבטים כמו קנאה, כבוד, שליטה ומיניות, הם מנת חלקם של כולנו אנחנו לא שונים, הכול זה חלק מהטבע שלנו כבני אדם,

–          עודדו אותה לחפש תענוג ואתגר בפנימיות שלה ובהבנה שלה את עצמה.

 (כתבה מלאה ב"להתחבר מחדש"/גיל מור חזני)

המשימה- הכנת חגיגת בת מצווה

אחרי שעשינו הכנה נפשית לאירוע וחשבנו על המשמעויות שבחגיגת בת מצווה לנערה מתבגרת, הגיע הזמן לשנס מותניים ולהתכונן להוציא לפועל אירוע. מאיפה מתחילים? ראשית עליכם לתאם עמדות וציפיות עם הנערה אשר חוגגת בת מצווה. להבין מהן ציפיותיה וליישר הדורים על מנת שתתכווננו על סגנון מסוים של חגיגה. עליכם להחליט מהו התקציב שאתם מייעדים עבור האירוע והיכן אתם מעוניינים לחגוג אותו: האם באולם, בטבע, בבית, בבית הכנסת, במועדון וכו'. לגבי הזמנות אפשר לארגן הזמנות לבת מווצה בחינם. בהחלטה זו עליכם להתייחס לגיל, כמות ואופיים של המוזמנים. אחרי שתקבלו החלטה משותפת, יהיה ניתן לתכנן את השלב הפרקטי של  החגיגה – בחירת הפעלה, די ג'י, עיצוב המקום, בחירת התפריט, הזמנות, לבוש, סדנת איפור, הכנת בוק, הכנת רשימת מתנות ועוד ועוד.